През последната седмица на август 2024 г. голяма конференция събра в Тарту, Естония, 687 участника от 47 държави, работещи в сферата на научните изследвания и практици, занимаващи се с възстановяването на природните екосистеми. Конференцията, организирана от Европейския клон на Дружеството за екологично възстановяване (Society for Ecological Restoration), се провежда на всеки две години.
Екипът на БДЗП представи резултатите от проучванията на ефекта на различните методи на управление на пасищата върху видовото разнообразие на земноводните, влечугите птиците и бозайниците. Специално внимание беше отделено на ефектите от пашата, косенето и премахването на храсти, подчертавайки необходимостта от запазване на храстовото покритие с цел поддържане на високо биологично разнообразие. Беше изтъкнат и негативният ефект от използването на тежки машини за премахване на храстите. В отделна презентация екипът представи и добри примери от работата с различни заинтересовани страни, сред които ловци, фермери, лесовъди, електроразпределителни дружества при прилагане на възстановителни дейности. Акцент беше поставен върху успешните възстановителни дейности, проведени в рамките на проектите изпълнявани от БДЗП по програма LIFE и Програмата за застрашените ландшафти (ELSP). Дискусиите с останалите участници в конференцията включваха ключови аспекти на възстановяването на природните екосистеми и постигнатите резултати.
Екологичното възстановяване е тема, която заема важно място както в политическия, така и в научния дневен ред. Намаляването на биоразнообразието спешно изисква внимание, а деградиралите екосистеми по света изискват ефективен и основан на знания път към възстановяване. Европейският съюз работи активно по Закона за възстановяване на природата и през 2024 г. ще бъдат договорени нови и амбициозни цели и действия за обръщане на намаляването на биоразнообразието в Европа.
Конференцията SERE 2024 в Тарту послужи като отлична точка за срещи в този решаващ момент за разработване на най-ефективните подходи за дългосрочно възстановяване на природата. Сесиите обхващаха теми, вариращи от теорията и практиката за възстановяване на различни екосистеми (влажни зони, пасища, гори, реки, агроекосистеми, градски и морски екосистеми) до социално-икономическия и политическия контекст на екологичното възстановяване. Специален акцент беше върху дискусиите, насочени към разработването на национални планове за възстановяване съгласно новото законодателство на ЕС.
Участниците приеха Декларацията от Тарту, подчертаваща спешната необходимост от ефективно прилагане на Закона за възстановяване на природата на ЕС, който влезе в сила на 18 август 2024 г. Тя посочва критичната роля на възстановяването на природата за справяне с климата и кризите на биоразнообразието, признавайки Закона за възстановяване на природата на ЕС за крайъгълен камък за осигуряване на благосъстоянието на бъдещите поколения европейци.