Българско дружество за защита на птиците
  SmartBirds
  Магазин
  Определител

© Стела Трендафилова, БДЗП

През изминалите дни екип на БДЗП маркира с GPS предаватели двете малки на небезизвестната двойка египетски лешояди Изи и Лъки. По този начин за първи път в света се прави проследяване на цяло семейство от световно застрашения вид. Младите лешояди получиха имената Лизи и Изабела.

© Ивайло Ангелов, БДЗП

Припомняме, че Изи е първият египетски лешояд отгледан на затворено и освободен в България, който успешно се размножава в дивата природа. Нейният партньор Лъки също е маркиран с GPSпредавател. Те сформираха двойка преди 2 години и заеха гнездова територия в Източни Родопи. Тази година младата двойка успешно отгледа две малки, които сега са готови да направят първия си полет в дивата природа.

Достигането до гнездото на двойката и маркирането на младите лешояди се оказа истинско предизвикателство, поради труднодостъпния терен и нуждата от алпийска екипировка, но опитните експерти на БДЗП успяха да достигнат гнездото. След като бяха измерени, маркирани с орнитологични пръстени и GPS предаватели, младите лешояди бяха внимателно върнати обратно в гнездото.

© Стела Трендафилова, БДЗП

Благодарение на предавателите ще можем да проследим всяка стъпка от техния живот в природата както и грижите, които полагат родителите за тях. Ще можем да изучим как възрастните лешояди учат младите да намират храна в природата, да летят и избират места за нощувка и почивка, а също така и да установим дали младежите ще последват своите родители по време на миграция.

През следващия месец двете малки ще натрупват увереност, ще тренират летателните си умения и ще се подготвят за най-голямото предизвикателство – първата есенна миграция към Африка.

© Стела Трендафилова, БДЗП

Програмата за рестокинг на египетския лешояд се изпълнява от БДЗП, Зелени Балкани, Зоопарк Прага и Европейската Асоциация на зоопарковете и аквариумите (ЕАЗА). Програмата стартира в рамките на проект “Нова надежда за египетския лешояд“ (LIFE16 NAT/BG/000874) финансиран по програма LIFE на ЕС и продължава дасе осъществява чрез проект „Зеленият пояс на Югоизточна България“, финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP), която се управлява от Природозащитната инициативата на Кеймбридж – сътрудничество между Университета на Кеймбридж и водещи международни организации, фокусирани в опазване на биоразнообразието. Университетът и Програмата за застрашени ландшафти се подкрепят от Аркадиа (Arcadia) – благотворителен фонд на Питър Болдуин и Лизбет Раузинг.