Европейският портал за птиците (EuroBirdPortal) – най-големият и динамичен поток от данни за биоразнообразието в Европа, основан на метода citizen science – участие на обикновените хора в събирането на научни данни, отправя предизвикателство към всички любители на птиците в 13 държави от Югоизточна Европа – Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Гърция, Унгария, Косово, Северна Македония, Молдова, Черна гора, Румъния, Сърбия и Словения.
Предизвикателството се изразява в събирането на възможно най-много пълни списъци, за да се запълни съществуващата липса на знания в региона с възможно най-качествени данни за птиците. Пълен списък е списък на всички видове птици, които даден наблюдател е успял да идентифицира на определено място и за определен период от време. Мотото на инициативата е „Всяка птица има значение в Югоизточна Европа!“.
Данните за България ще се събират чрез мобилното приложение SmartBirds Pro и свързания с него уебсайт на БДЗП www.smartbirds.org. Всеки може да изтегли приложението напълно безплатно на мобилното си устройство.
Ако сте ентусиаст, обичате птиците и прекарвате време сред природата, присъединете се към голямата общност от любители на птиците в Югоизточна Европа и станете част от това предизвикателство. Колкото повече пълни списъци съберете, толкова по-добре – така ще получим повече информация за птиците в региона. Не е необходимо да пътувате далеч – посетете любимото си място за наблюдение, независимо дали е вашата градина, градски парк или близка гора. Нанесете всички видове, които успеете да разпознаете по звук или външен вид в SmartBirds Pro като отбележите в „Методика на наблюдение“: „Пълен списък“. Така ще допринесете за по-доброто разбиране на състоянието дори на най-често срещаните птици.
Съвети за събирането на пълни списъци:
Съвет 1: Не се движете на повече от 1 км (колкото по-голяма площ покривате, толкова по-малко ценни стават данните). Ако правите преходи или изминавате дълги разстояния, създавайте пълни списъци само за определени зони по маршрута си.
Съвет 2: Ограничете списъците до 1, максимум 2 часа. Като правило – колкото по-кратка е продължителността и разстоянието, толкова по-ценна е събраната информация.
Съвет 3: Винаги отбелязвайте приблизителния брой на всички наблюдавани видове, дори и оценката да е груба. По-добре е да се посочи приблизителен брой, отколкото само присъствие.
Съвет 4: Винаги записвайте GPS маршрута си!
Съвет 5: Отбелязвайте всякакви доказателства за гнездене на птиците.
Съвет 6: Ако имате възможност посещавайте различни места през различни периоди от годината.

© Йорданка Луканова/БДЗП
Съвети за начинаещи:
Съвет 1: Започнете да правите пълни списъци в райони с по-малко видове птици, които са ви добре познати (например вашата градина).
Съвет 2: Започнете с кратки списъци (например с продължителност 15-30 минути).
EuroBirdPortal (EBP) работи в сътрудничество с Европейската комисия, като данните от него могат да бъдат използвани при формирането на ключови природозащитни политики и решения.
Събирайки данни, вие допринасяте за по-доброто опознаване и опазване на видовете птици в Европа.