Снимки: Иън Франсис и Ники Пенфорд
„Бяхме изключително впечатлени от богатството на птици в България и много ни хареса времето, прекарано в помощ на Атласа на гнездящите птици.“
От 7 до 25 юни доброволците Иън Франсис и Ники Пенфорд от Шотландия се включиха в събирането на данни за Атласа на птиците в България. Те посетиха 39 квадрата 10×10 км, като в част от тях проведоха и по-детайлни изследвания в различни местообитания. Общият брой на направените записи е 1 366 на 115 вида птици. Ето какво споделят:
„Въвеждахме в Smart Birds с приложението SmartBirds Pro за събиране данни. Оказа се лесен за употреба и много полезен и впечатляващ ап.
Всеки ден, по време на нашите преброявания, за един час, в малък квадрат 1×1 км, обикновено имахме много наблюдения на гургулица, пчелояд, кукувица, горска чучулига, червенокръста лястовица, южен славей, голямо белогушо коприварче, голямо черноглаво коприварче, авлига, червеногърба сврачка и сива овесарка.
Сивата овесарка е толкова невероятно изобилна в България – във Великобритания сме прекарали много време в опити да запазим малки и намаляващи популации на този вид, така че беше изключително приятно да видим колко често срещана е в страната ви.
Много от широко разпространените видове в България са включени в Европейския или дори Световния червен списък на IUCN – надяваме се, че българите съзнават огромното значение на страната за много от тези „обикновени“, но намаляващи видове!
Впечатли ни и широкото разпространение на местообитания, богати на семена и насекоми, често с храсти и дървета, което явно влияе на изобилието на птици. Но забелязахме и че пасищата намаляват, което ще има силно влияние върху някои популации.
За нас като хора от Северна Европа беше невероятно преживяване да наблюдаваме южни и редки видове птици като блед бързолет, оринеталско каменарче, черноглва овесарка, черен щъркел, ястребогушо коприварче, черночела сврачка, черен лешояд, египетски лешояд, царски орел, малък креслив орел, малък корморан, къдроглав пеликан и др.”
Всеки може да допринесе за изготвянето на Атласа, независимо дали е начинаещ любител на птиците или опитен орнитолог. Вижте как на https://shorturl.at/cFW09