Българско дружество за защита на птиците
  SmartBirds
  Магазин
  Определител

Пет египетски лешояда бяха успешно транспортирани от Ливан до Зоопарка в Прага през 2022 г., за да станат част от програмата за размножаване на затворено на световно застрашения вид. Тези птици имаха лошия късмет да попаднат под прицела на бракониери, но благодарение на международните усилия на БДЗП и още няколко неправителствени организации, лешоядите получиха шанс за нов живот. Антонин Вайдл от Зоопарк Прага, който координира размножаването на египетски лешояди на затворено в Европа сподели с екипа на БДЗП щастливи новини – три от египетските лешояди вече са намерили партньори и са готови да се размножават на затворено. Един от тях дори е снесъл две яйца тази пролет, но за жалост малки на са се излюпили. Въпреки всичко, очакванията за успешен гнездови сезон през 2024 г. са високи!

Нека ви припомним историите на тези лешояди:

Анахита е женски египетски лешояд, който бе маркиран с GPS предавател от екипа на БДЗП в Източни Родопи. По време на своята първа есенна миграция тя бе простреляна от бракониери в Ливан. Благодарение на бързата реакция на нашия екип и екипа за борба с бракониерството на ливанските ни партньори от SPNL/BirdLife Lebanon, Анахита бе спасена като по чудо. Въпреки тежките рани, множеството сачми в тялото и прогнозите на ветеринарите, че няма шанс, Анахита успя да се пребори за живота си и оцеля. Историята ѝ развълнува милиони хора по целия свят и насочи вниманието на обществеността към бракониерството в Ливан, което отнема живота на хиляди защитени видове птици всяка есен. След месеци възстановяване Анахита бе транспортирана до Зоопарка в Прага, тъй като освобождаването ѝ обратно в дивата природа бе невъзможно, а също толкова невъзможно се оказа и връщането ѝ в България. В Чехия тя претърпя нова операция на крака за премахване на металните шини и днес Анахита отново може да ходи и прелита кратки разстояния. В момента тя се намира във „волиера за срещи“, където има шанс да намери своя партньор.

През септември 2021 г. екипа за борба с бракониерството на SPNL/BirdLife Lebanon успя да спаси три възрастни египетски лешояда, които бяха незаконно държани в частна ферма. Ветеринарните прегледи показаха, че и трите птици са били простреляни. Рентгеновите снимките показаха наличие на множество сачми в телата им както и вече зараснали травми на крилете и краката. Една от птиците се оказю в достатъчно добро състояние и бе освободена в дивата природа, но травмите на другите два лешояда не позволиха връщането им в природата. Със съдействието на БДЗП тези два лешояда бяха транспортирани от Бейрут до Прага през юни 2022 г., за да станат част от програмата за размножаване на вида на затворено. Днес един от тези мъжки вече е намерил своята половинка и се надяваме, че скоро ще отгледа поколение.

През април 2022 г. екипа за борба с бракониерството на SPNL/BirdLife Lebanon конфискува още два възрастни египетски лешояда, незаконно отглеждани във ферма в северната част на страната. Прегледите от ветеринари потвърдиха, че и двете птици са били простреляни от бракониери и имат сачми в тялото и вече зараснали травми, които правя освобождаването им в природата невъзможно. След няколко месеца подготовка на документи и здравни тестове двата лешояда също поеха на север към Чехия през декември и бяха приети в Зоопарк Прага. Едната птица е мъжка и вече е открила своя партньорка, с която са отделени във волиера за размножаване. Другата птица се оказва, женска и също има партньор, а тази пролет изненадва всички като снася две оплодени яйца, но за жалост не успява да ги измъти.

Стискаме палци за успешен гнездови сезон през 2024 г. Тези лешояди загубиха своята свобода в резултат на бракониерския отстрел  в Ливан, но тяхното поколение един ден ще бъде освободено в дивата природа на България, за да вдъхне нова надежда за спасяването на египетския лешояд.

Това е една история за борбен дух и успех, страхотен пример за международно сътрудничество, който подчертава значимостта на опазването на мигриращите птици по целият им миграционен път.

Спасяването и грижите за тези египетски лешояди в Ливан както и транспортирането им до Зоопарк Прага се осъществиха в рамките на проект „Нова надежда за египетския лешояд“ (LIFE16 NAT/BG/000874) финансиран по програма Лайф на ЕС и координиран от БДЗП.