През септември екип на Електроразпределение Юг (част от EVN) изолира 11 критично опасни стълба от електропреносната мрежа, които представляват риск за новосформирано струпване на египетски лешояди в община Симеоновград.
Благодарение на сателитното проследяване посредством GPS предаватели, екипът на БДЗП установи ново струпване на световнозастрашения египетски лешояд в община Симеоновград. При проверка на терен са установени 9 птици от различни възрасти, които се придържат към обширно пасище използвано от крави и биволи. През пасището преминава електропровод от средно напрежение, който е рисков за птиците. При обход на електропровода екипът ни установи загинали от токов удар бели щъркели и гарвани. Веднага е подаден сигнал към Електроразпределение Юг с молба рисковите стълбове да бъдат обезопасени, за да се предотвратят бъдещи инциденти с птици на това място и да се гарантира оцеляването на групата египетски лешояди.
В първите дни на септември техниците на Електроразпределение Юг обезопасиха рисковия електропровод, а докато работеха над тях прелетяха и няколко египетски лешояда. Един от тях бе лешоядът Сифера, който е освободен от БДЗП в дивата природа преди две години. В допълнение обезопасен бе и електропроводът, на който загина египетският лешояд Фердинанд край язовир Студен кладенец през пролетта.
Монтираните изолации допринасят значително за намаляване на смъртността при птиците след контакт с електропроводи, a оттам и на аварийността. Монтажът се извършва по начин, при който се обезопасяват всички тоководещи елементи от стълба, за да нямат кацащите птици директен контакт с тях.
Една от основните заплахи и причини за смъртност при египетския лешояд са именно токовите удари на необезопасени електропроводи. Освен риск за птиците токовите удари причиняват и аварии по електропреносната мрежа. С изолирането на тези стълбове се повишават шансовете на Сифера и другите египетски лешояди да оцелеят и да подпомогнат възстановяването на своя вид на Балканския полуостров. У нас гнездят едва 35 двойки от световнозастрашения вид и БДЗП съвместно с редица партньори от години работи за неговото опазване в България и по целия миграционен път до Африка.
БДЗП изказва благодарности на Електроразпределение Юг за предприетите мерки за обезопасяване на тези електропроводи като по този начин подпомагат опазването на световнозастрашения египетски лешояд в България.