Българско дружество за защита на птиците
  SmartBirds
  Магазин
  Определител

На 15 май отбелязахме „завършването“ на лешоядите от „Випуск 2025“ в училището за лешояди в село Поточница. Заедно с ученици от ОУ „Иван Вазов“, с. Поточница, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Нановица, СУ „Димитър Маджаров“, гр. Маджарово, и ОУ „Св. Климент Охридски“, гр. Хасково, денят премина с интересни преживявания и нови знания за една от най-емблематичните птици в района – египетският лешояд. Децата получиха рядката възможност да бъдат свидетели на поставянето на сателитни предаватели на млади египетски лешояди – част от програмата за подсилване на популацията на вида в страната.

Главният герой на събитието – световно застрашеният египетски лешояд – е единственият мигриращ на далечни разстояния вид лешояд в Европа. Страната ни приютява едва 35 двойки, като 30 от тях се намират в Източните Родопи.

Събитието стартира от уютното заведение на Гюлзаде в с. Поточница, където децата имаха възможност да се насладят на презентацията за египетския лешояд и неговото опазване, представена от д-р Волен Аркумарев.

След презентацията и кратката дискусия в Поточница учениците посетиха площадката за подхранване на лешояди край Стари чал. В събитието взеха участие и ветеринари от Спасителния център за диви животни – Зелени Балкани.

Най-вълнуващата част от деня се проведе в Училището за лешояди на площадката за подхранване, където децата успяха да наблюдават работата на експертите от БДЗП и Спасителния център за диви животни. В пълна тишина и със затаен дъх учениците проследиха всички стъпки в маркирането със сателитни предаватели на младите египетски лешояди, които предстои да бъдат освободени в дивата природа.

Тази година бяха маркирани общо 6 лешояда. Две от птиците са дарени от Зоопарк Прага и ще станат част от усилията за възстановяване на популацията на вида в България. Те са сестри, излюпени от една от най-опитните размножаващи се двойки в зоопарка. Останалите четири са спасени малки от дивата природа, излюпени по-късно през миналата година, поради което шансовете за успешна първа миграция са по-ниски. Едно от тях е открито от екипа на БДЗП след подаден сигнал от граждани в района на Мадарския конник през есента. Поради тези причини бяха доотгледани в Спасителния център на Зелени Балкани.

Всяко училище имаше възможност да кръсти по един лешояд. Имената, които бяха даденина 4 от птиците са: Маджатор, Климент, Неслихан и Елиф.

Изказваме благодарност на всички директори и преподаватели, които бяха с нас. Надяваме се, че емоциите и новите знания от празника ще оставят ярка следа в децата, за да обичат и пазят редките птици на Източните Родопи и уникалната природа на района.

Събитието се проведе в рамките на проект „Зеленият пояс на Югоизточна България“, финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELP), която се управлява от Природозащитната инициатива на Кеймбридж – сътрудничество между Университета на Кеймбридж и водещи международни организации, фокусирани върху опазването на биоразнообразието. Университетът и Програмата за застрашени ландшафти се подкрепят от Аркадиа (Arcadia) – благотворителен фонд на Питър Болдуин и Лизбет Раузинг.