Снимка: © Драгомир Георгиев
За пръв път у нас се излюпиха малки на розово фламинго в Атанасовско езеро край Бургас. Броят на малките е най-малко три и са наблюдавани на 16 юни от екип на БДЗП, когато са на възраст около една седмица. Самата гнездова колония на вида е съставена тогава от около 45 двойки.
Гнездова колония на розово фламинго се сформира за пръв път в България през юли миналата година, но поради късното образуване на колонията птиците не успяха да отгледат малки.
„Обикновено малките се излюпват през май месец, за да могат да укрепнат в рамките на три-четири месеца и да поемат в полет, когато наближат трудните месеци“, сподели д-р Петър Янков от БДЗП.
Фламингото е изключително чувствително на човешко присъствие особено през гнездовия период, затова наблюдението на малките може да бъде извършвано само от експерти от голямо разстояние. Самото гнездо представлява купчина от тиня, кал и малки черупки с височина до около 60 см и диаметър около 50 см. Толкова е високо, за да може да бъде над водата. Женската снася 1-2 яйца, като мътят и двете птици около месец. Родителите хранят новоизлюпените малки със специална кашица, която се отделя от жлези в храносмилателния им тракт. Тази храна е много питателна и изключително важна през периода преди човката на малкото да се извие и то да може само да филтрира храна с нея.
Излюпването на малките фламинго у нас е знак, че Атанасовско езеро предоставя всички необходими условия за размножаването на вида.
„Фламингото гнезди само в безопасни места, без достъп на хищници и безпокойство. Големи групи фламингo обитават езерото от поне осем години, но едва сега съумяха да намерят достатъчно сигурни условия, където няма хищници и човешко влияние“ – допълни д-р Петър Янков.
За да се сведе до минимум рискът от безпокойство, информацията за излюпените малки се споделя по-късно – на 13 август по повод честването на 44 години от обявяването на Атанасовско езеро за поддържан резерват. Събитието е и част от LIFE проекта „Лагуната на живота“, който има за цел да се осигури пълно възстановяване на екологичните процеси, поддържащи биоразнообразието на Атанасовското езеро, както и да се създаде самоустойчив финансов механизъм за дългосрочно опазване на околността. Проектът се изпълнява от Българска фондация Биоразнообразие в партньорство с БДЗП, Черноморски солници АД и сдружение „Заедно 2011“.