Снимки: Волен Аркумарев
Специализиран обучителен курс за разследване на престъпления срещу природата с лектори от регионалното правителство на Андалусия, Испания се проведе в последните дни на октомври в Тракийския университет. Бяха обучени общо 55 участници, основно служители на МВР от Главна дирекция „Национална полиция“ и всички Областни дирекции на МВР в страната. Участие взеха и представители на Министерството на околната среда и водите, РИОСВ-Стара Загора, Тракийски университет, ИБЕИ-БАН и неправителствени организации – Българско дружество за защита на птиците, „Зелени Балкани“, Фонд за дивата флора и фауна и WWF България, независими експерти както и двама представители на полицията от Сърбия.
В рамките на обучението бе представен Националния план за действие за борба срещу незаконното използване на отровни примамки в дивата природа както и пагубното влияние на тази нелегална дейност върху редица защитени видове птици и други животни у нас. Специализираните обучители от Испания обърнаха внимание на подходите при разследване на подобен тип престъпления, методи за идентифициране на неестествени причини за смърт на диви животни, разпознаване на типичната при отравяне клинична картина и събирането на доказателства на терен. Специално внимание бе обърнато и на правилното съхранение и лабораторен анализ на пробите от отровни примамки за установяване на използваните токсични вещества. Иниго Фахардо, ръководител на отдела по биологично разнообразие към регионалното правителство на Андалусия подчерта, че във висок процент от случаите престъпленията срещу дивата природа са свързани и с друг тип тежки престъпления като трафик и икономически измами и те не бива да бъдат подценявани. „Използването на отровни примамки в природата има пагубен ефект върху редица световно застрашени видове като египетския лешояд и царския орел например, но освен това води до замърсяване на природните екосистеми и представлява риск и за човешкото здраве. Затова ефективното противодействие на подобен тип престъпления има високо обществено значение.“
Освен теоретична част, обучението имаше и практически занятия при които бе направена демонстрация за събиране и съхранение на улики и разпознаване на причините за смърт при дивите животни по външни белези. Ветеринарните лекари от Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани споделиха своя опит с лечението на защитени видове станали жертва на посегателство. Кучето Пойзън и неговия водач от ГДНП демонстрираха възможностите на специализираните екипи с куче за претърсване на пресечени терени и откриване на отровни примамки и трупове на животни. В момента в България има три специално обучени за тази цел кучета – първият екип е сформиран от БДЗП през 2016 г., а през 2022 г. още две обучени кучета са закупени от Испания и предоставени на МВР от страна на БДЗП. В последния ден на обучението бе проведен и практически изпит с пресъздаване на инцидент на незаконно залагане на отровни примамки в дивата природа.
„Използването на отровни примамки в природата е престъпление, което засяга голям брой диви животни и е довело до локалното изчезване на редица застрашени видове като например черния лешояд в България. Този тип престъпления са изключително трудни за разследване поради своя характер и слабо населените райони, в които обикновено се случват, но днес ние разполагаме с набор от модерни подходи и методи за успешно противодействие“ – споделя Йован Андевски от Международната фондация за опазване на лешоядите. Той е сред основателите на Академията за престъпления срещу дивата природа базирана в Испания през която от 2020 г. до днес са преминали десетки служители на служби от над 10 държави в Европа, Африка и Близкия Изток. Сред тях са и трима представители на българските власти. „За успешното разследване и разкриване на извършителите на подобен род престъпления е необходимо добро сътрудничество между различни институции и специализирани познания. Активното участие на гражданите чрез подаване на сигнали при установяване на престъпления срещу природата са изключително важни за успешното разследване на тези престъпления“ – допълва гл. инсп. Трифон Бойчев ръководител на сектор „Престъпления срещу околната среда и дивата природа“ към ГДНП.
Обучението се проведе с финансиране от Министерството на околната среда и водите както и с финансовата подкрепа на проект „Живот за сокола“ (LIFE20 NAT/BG/1162) съфинансиран от програма LIFE на ЕС, който се координира от БДЗП. Курсът е организиран и проведен в резултат на тясното сътрудничество между МОСВ, МВР, Фондацията за опазване на лешоядите, БДЗП, Тракийски университет и Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани.