Благодарение на усилията на колегите ни от Асоциацията за опазване на биологичното разнообразие на Казахстан (ACBK), тази пролет успешно бяха уловени и оборудвани с GPS предаватели още 5 червеногуши гъски. Това ще ни позволи да продължим да проследяваме тяхната миграция и да събираме важна информация за опазването на този уязвим вид.
През месец май цялата глобална популация на червеногушите гъски преминава през Северозападен Казахстан, ключов район за опазването и изучаването на вида. На маркираните птици предстои заключителната фаза от пролетната им миграция към гнездовите територии в тундрата в Русия, където те пристигат обикновено в началото на юни.
Съвременните GPS технологии играят ключова роля в разкриването на дългите миграционни маршрути на водолюбивите птици. Те ни осигуряват ценни данни за маршрутите на прелет, времето на придвижване, използваните местообитания и екологичните фактори, които влияят върху поведението на вида.
Продължаването на мониторинга на миграцията и местообитанията е от съществено значение за бъдещето на червеногушата гъска в условията на бързо променяща се околна среда.
Работата по вида тази пролет се осъществява с подкрепата на Whitley Fund for Nature – Continuation Funding, както и чрез средства, набрани от инициативата Champions of the Flyway.
Важни дейности по опазване на миграционния път на вида продължават и в Румъния, изпълнявани от Societatea Ornitologica Romana, както и в Казахстан от ACBK – Асоциация за опазване на биологичното разнообразие на Казахстан. Цялостната координация на дейностите се осъществява от Българско дружество за защита на птиците (BirdLife България).