Миналата седмица, при един от регулярните си обходи, полевият екип на „Зелени Балкани“ по проект „Живот за сокола“ регистрира ново наблюдение на вида в България.
След съгласуване на пръстените, с които е маркирана, установихме, че наблюдаваната птица е излюпена на 3 май тази година в Спасителния център на Зелени Балкани.
„На 8 юни соколът е преместен в адаптационна волиера (хак) 5, а на 18 юни вратата на волиерата е отворена. Соколът е излетял за пръв път на 21 юни и последно е наблюдаван в района на 27 септември – сподели теренният сътрудник на Зелени Балкани Яна Андонова. – Интересен е и фактът, че за този сезон, последният сниман сокол от фотокапаните на масите за подхранване край хаковете е именно той“ – добави тя.
Също по данни на екипа на Центъра, птицата е женска и е кръстена Ава. Освобождаването ѝ в природата е част от дългогодишните усилия на Зелени Балкани, свързани със завръщането на вида в България.
Припомняме, че след близо двадесетгодишно отсъствие, през 2018 г. бе регистрирана първата потвърдена успешно гнездяща двойка ловни соколи у нас, съставена от птици, излюпени и освободени в природата от „Зелени Балкани“. От тогава да сега, всяка година полевите експерти на проект „Живот за сокола“ регистрират една до две двойки годишно, съставени от птици, освободени в рамките на същата тази програма.
През 2023 г. имахме наблюдение на две семейства ловни соколи, произхождащи отново от Центъра, които излюпиха и отгледаха общо 6 малки.
Дейностите са част от проект „Подсигуряване възстановяването на застрашения ловен сокол в България и Южна Румъния“ (LIFE20 NAT/BG/001162), с продължителност 5 години и е финансиран от програма LIFE на Европейския съюз.