Снимка: Ayuwat Jearwattanakanok
В последните дни на Конференцията за биоразнообразието в Колумбия IUCN актуализира своя Червен списък като повиши степента на застрашеност на 16 крайбрежни вида птици, сред които са сребриста булка, плоскоклюн и дългокрак брегобегач, късоклюн вретенар, берингов вретенар, голям и малък жълтоног брегобегач, американски и канадски крайбрежен бекас и др.
Последното актуализиране на Червения списък със застрашени видове на IUCN разкрива тревожно намаляване на популациите на мигриращите крайбрежни видове птици по цял свят, което води да нарушаване на цели екосистеми и хранителни вериги. Тъй като миграцията на птиците не признава граници, актуализирането поставя акцент върху нуждата от повече сътрудничество между правителствата, за да се обърне тенденцията на загуба на мигриращи видове.
„COP16 трябва да е катализатор за правителствата да подкрепят ангажиментите, поети преди две години, със значими действия, за да променят катастрофалния упадък в популациите на видовете. Това означава повече действия за насърчаване на усилията за възстановяване на застрашените видове, повече действия за защита и възстановяване на повече сухоземни и морски територии и повече действия за трансформиране на нашите хранителни, енергийни и индустриални системи – подкрепени с необходимото финансиране. Влошаването на състоянието на мигриращите птици, които свързват хората през държави и континенти, е мощен символ за това как самите ние се проваляме в момента.“ – изтъкна Мартин Харпър, директор на BirdLife International
Птиците са важен индикатор за състоянието на природата: те се срещат почти навсякъде, поведението и екологията им често отразяват това на други групи видове, изключително добре проучени са и са чувствителни към промени в околната среда. Един от шест вида птици е заплашен от изчезване и 60% от видовете птици са в упадък в световен мащаб, което е ясен сигнал за криза в екосистемите. Много мигриращи птици следват определени маршрути и спират на различни места, за да почиват и да се хранят. Това ги прави особено податливи на риска от загуба на местообитания и климатични промени.
Крайбрежните птици, които често се стрелкат над плажовете и се хранят в мочурищата, са позната гледка из цял свят. Крайбрежните зони, където живеят много от видовете, поддържат поминъка на милиони хора, като им осигуряват храна, работа и защита от бури. Опазването на крайбрежните птици е от съществено значение не само за видовете, но също и за общностите на тези места, които зависят от местообитанията.
Сривът на популациите на птиците е сигнал за криза в природата. Когато губим видове, нашето бъдеще също е застрашено. Загубата на природа може да бъде спряна, но изчезналите видове не могат да бъдат възстановени. Ето защо сега е моментът Конференцията на страните по Конвенцията за биологичното разнообразие да даде подтик на решителните действия, които са необходими да спрем тази тенденция до 2030 г.
___________________________________________
BirdLife International е най-старото и най-голямо партньорство на граждански организации за опазване на природата в световен мащаб. БДЗП е част от това глобално семейство от 123 организации в 119 държави на всички континенти. BirdLife има над 13 милиона индивидуални членове и поддръжници.
Червеният списък със застрашени видове на IUCN е най-всеобхватният източник на информация за глобалния консервационен статус на животни, гъби и растения. Той се основава на обективна система за оценка на риска от изчезване на даден вид, ако не бъде предприето никакво действие за опазването му. Видовете са разпределени в една от осем категории на заплаха, въз основа на това дали изпълняват критериите, свързани с тенденциите, размера, структурата и географския обхват на популацията. Видовете, определени като „критично застрашени“, „застрашени“ и „уязвими“ се описват обобщено като „застрашени“.
Червеният списък на IUCN не е просто регистър от имена и свързани категории на заплаха. То е богата сбирка от информация за заплахите за видовете, техните екологични изисквания, местата, които обитават и информация за мерките за опазване, които могат да се използват, за да се предотврати изчезването им. Когато животно, гъба или растение промени категорията си в списъка по обективни причини, това отразява промяна в риска от изчезване за този вид. Създаването на списъка е съвместно усилие между IUCN и нейната Комисия за оцеляване на видовете, които работят с партньорите на организацията: ABQ BioPark; Arizona State University; BirdLife International; Botanic Gardens Conservation International; Conservation International; Missouri Botanical Garden; NatureServe; Re:wild; Royal Botanic Gardens, Kew; Sapienza University of Rome; Senckenberg Society for Nature Research; Texas A&M University и Zoological Society of London.