Българско дружество за защита на птиците
  SmartBirds
  Магазин
  Определител

© Свилен Чешмеджиев/БДЗП

В края на ноември и в началото на декември се проведе Международно преброяване на зимуващите къдролгави пеликани на Балканския полуостров. Целта на преброяването е да се съберат данни за числеността и разпространението на застрашения къдроглав пеликан в изследвания район.

© Дамян Петков

Проучването се проведе на два етапа – в края на ноември се извърши преброяване на вида в Западните Балкани – Гърция, Албания и Черна гора, а в периода от 8 до 10 декември бяха посетени влажни зони в България и Румъния. Събитието се организира в рамките на проект „Животът на пеликана“.

Екипи от експерти и доброволци на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) също се включиха в международната инициатива. Те посетиха влажните зони с най-голямо значение за зимуващите къдроглави пеликани в страната – Бургаските езера, езеро Сребърна, язовирите Овчарица, Розов кладенец, Студен кладенец, блато Песчина, Мъртво блато, Защитена местност „Калимок-Бръшлен“, островите по река Дунав, Варненското езеро и др. Наш екип извърши преброяване и в румънското езеро Сухая, намиращо се срещу остров Персин (Белене), където бяха наблюдавани 192 къдроглави и 8 розови пеликана.

Екипът в Бургас, © Владимир Младенов/БДЗП

Общо в България баха преброени 644 къдроглави и 93 розови пеликана. За сравнение при преброяването през 2022 г. бяха установени 754 къдроглави и 6 розови пеликана, а през 2021 г. – съответно 1469 къдроглави и 48 розови пеликана. Традиционно най-много къдроглави пеликани бяха наблюдавани в района на Бургаските езера – 606 инд., в блато Песчина – 23 инд., в езеро Сребърна – 3 инд. и в защитена местност „Ятата“ – 3 инд. Най-много розови пеликани бяха наблюдавани отново в района на Бургаските езера – 89 инд.

Нощуващи пеликани, © Владимир Младенов/БДЗП

Интересно е да се отбележи, че по време на преброяването екипите ни имаха възможност да наблюдават и някои други редки и интересни видове птици като 4 биволски чапли (2 инд. в района на румънското езеро Сухая и 2 инд. край гр. Бургас), пойни и тундрови лебеди, 500 тръноопашати потапници, 1 червеногуш гмуркач, 5 ушати гмуреца, 60 средиземноморски буревестника, няколко бели щъркела, 13 белобузи рибарки, 3 снежни овесарки и други.

Биволска чапла, © Дамян Петков

Събраните данни по време на преброяването на пеликаните ще допринесат за по-доброто познаване и изпълнението на природозащитни дейности за къдроглавия пеликан в Югоизточна Европа. Трансграничното сътрудничество е от ключово значение за опазването на този вид.

Снежна овесарка, © Владимир Младенов/БДЗП

Дейностите по опазване на къдроглавия пеликан се осъществяват в рамките на проект „Животът на пеликана“ (LIFE18 NAT/NL/000716), финансиран по програма LIFE на ЕС и с помощта на Whitlеy Fund for Nature.