На 16-ти май – два дни след поставянето на сателитните предаватели на четирите млади египетски лешояди от адаптационната волиера в Източни Родопи, вратата към откритото небе и дивата природа бе вече отворена. Първият, който се осмели да напусне волиерата бе най-доминантният лешояд от четирите птици, кръстен Поля на името на момичето, което месеци наред бдя над тях, храни ги и ги подготвяше за живот в дивото. След Поля излетя Акага – вторият по доминантност лешояд, а към 17 часа и третият – Бояна. На следващата сутрин волиерата напусна и Пантелей-Йерез, който пристигна от зоопарка в Йерез и се присъедини към другите три птици две седмици по-късно.
Първите дни лешоядите прекараха в района на освобождаването, овладявайки изкуството на летенето, учеха се да използват въздушните термики, за да набират височина, справяха се с атаките на други видове птици. На 19 май Поля за първи път се осмели да се храни на площадката за подхранване, след което започна да посещава мястото редовно. Видео от първото й хранене на свобода може да видите тук.
Единственият лешояд , който направи далечно странстване бе Акага. На 20-ти май тя напусна района на освобождаване и следващите два дни изследваше Източните Родопи като измина близо 200 км. Тук може да видите 3D визуализация на придвижванията на Акага:
https://doarama.com/view/2165608
https://doarama.com/view/2165633
На 22 май Акага се завърна и веднага кацна да се храни на храна, оставена специално за целта на място, което младите птици обичат да използват за почивка в близост до площадката. В този ден Бояна и Пантелей също се храниха там. Целта на екипа бе да ги накара да се хранят, понеже близо седмица не кацаха на площадката за подхранване. Няколко дни по-късно първа Бояна последва примера на Поля и кацна да се храни на площадката. Вижте я тук. На 27-ми май вече всички лешоядчета започнаха да се хранят на самата площадка за подхранване.
От момента на освобождаване никоя от птиците не се е връщала в близост до волиерата. 10 дни след пускането, лешоядчетата вече уверено се справят с живота сред дивата природа, хранят се, летят умело, избират подходящи и недостъпни места за нощуване, справят се и с настроенията на другите птици в района – белоглави, черни, египетси лешояди, черни кани, врани, гарвани.
Близо два месеца птиците се подготвяха за живот в дивата природа в специална адаптационна волиера. Четирите птици са дарени от зоопарковете в Шонбрун, Прага и Йерез, Испания. Това е пилотен за България опит за пускане в дивата природа на египетски лешояди, отгледани на затворено, по метода на забавеното освобождаване. Подобен метод се прилага успешно вече години наред в Израел. Този подход залага на допускането, че птиците имат достатъчно време да натрупат житейски опит при намиране на храна и да влязат в добра физиологична кондиция преди да поемат предизвикателната миграция на юг. Благодарение на сателитните предаватели можем да следим полетите на младите птици, тяхното поведение в природата и адаптацията им.
Дейността се извършва от екип на БДЗП и Зелени Балкани в рамките на LIFE проекта „Нова надежда за египетския лешояд“ (LIFE16 NAT/BG/000874),който обединява институции и организации от 14 страни от Балканския полуостров, Близкия изток и Африка и се реализира с финансовата подкрепа на програма LIFE на ЕС. Четирите млади египетски лешояда са дарени по проекта със съдействието на Антонин Вайдал – координатор на размножителната програма за вида в рамките на Европейската Асоциация на Зоопарковете и Аквариумите и благодарение на тясно сътрудничество с Фондацията за опазване на лешоядите (VCF).