Вече 16 години началото на декември дава старт на кампанията на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) „Зрънце Любов“, която призовава хората да поставят хранилки за птици в населените места, за да им помогнат да оцелеят през зимните месеци.
Много от птиците, които почти всеки познава – синигери, кълвачи, врабчета, червеношийки, сойки, остават да зимуват в България. През зимните дни им е изключително трудно да оцелеят, особено когато падне сняг. Тогава те имат нужда от допълнителна енергия, за да поддържат тялото си топло и ние можем да им помогнем, като им осигурим храна.
Как да се включите?
Направете хранилка за птици – купете готова или направете своя хранилка за птици от пластмасова бутилка и други подръчни материали и я поставете на балкона, в двора или в най-близкия парк. Редовно я пълнете със слънчогледови семки. Най-подходящите хранилки са тези, при които птиците не могат да стъпват в храната и да я замърсяват. Също да предпазва семената от дъжд и задържане на влага. Семенцата трябва задължително да са сурови и безсолни. Слънчогледът е най-подходящата и достъпна храна за пойните птици, зимуващи по нашите ширини. Важно е винаги в близост да поставяме и поилка с прясна вода.
Предайте идеята нататък – споделете с приятели, разкажете в социалните мрежи, подарете хранилка на приятел, организирайте работилница в детската градина или училището на вашето дете.
Зимното подхранване на птиците в населените места е традиция не само у нас, но и в много други държави по света. То е начин да се докоснем отблизо до някои видове и да разберем повече за разнообразието от птици около нас. Това е особено ценно за децата и възпитава в тях грижа и интерес към природата и нейните обитатели.
Кратка информация за предпочитанията на някои отделни видове:
Голям синигер – нарязани ядки и слънчогледово семе.
Зеленика – нарязани ядки, семена, богати на мазнини (коноп и маково семе), слънчогледови семки.
Щиглец (кадънка) – нарязани ядки, семена богати на мазнини (коноп и маково семе), слънчогледови семки, семена от прецъфтели многогодишни растения.
Обикновена чинка – слънчогледови семки, нарязани фъстъци и други ядки, семена, богати на мазнини (коноп), букови ядки (буков жълъд).
Сойка – цели фъстъци, царевични зърна, жълъди.
Сврака – цели фъстъци, царевични зърна.
Кос – ябълки, стафиди, овесени ядки, нарязани ядки, брашнени червеи, белени слънчогледови семки, сушени плодове.
Син синигер – слънчогледови семки, нарязани фъстъци, включително ядки.
Зелен кълвач – ябълка, мазнина, намаслени фъстъци (блокче мазнина с фъстъци или брашнени червеи).
Червеногръдка – нарязани ядки, зърнени семена, брашнени червеи, стафиди в кокосово масло/лой.
Домашно врабче – всеядни, нарязани ядки, храни, богати на мазнини, стафиди, сушени плодове.
Полско врабче – всеядни, нарязани ядки, семена, храни, богати на мазнини, стафиди, сушени плодове.
Горска зидарка – зърнени семена, коноп, ядки (лешник),слънчогледови семки.
В случай, че имате съмнение, кой вид каква храна яде, слънчогледовите семки са подходящи като основна храна за почти всички видове.
Повече за кампанията може да разберете ТУК.