Снимка: Вая в Израел, © Avi Livne
Три години изминаха, откакто следим пътешествията и приключенията на розовия пеликан Вая. Припомняме, че на 15 септември 2021 г. екип на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) успешно улови и постави сателитен предавател на женски розов пеликан в района на Бургаското езеро. Това е първият розов пеликан с предавател в България.
За разлика от къдроглавите пеликани, розовите за изявени мигранти. Всеизвестен е фактът, че по време на миграция, през нашата страна преминават десетки хиляди розови пеликани.
Благодарение на Вая, за тези три години успяхме да получим изключително ценни и интересни данни за придвижванията и екологията на розовите пеликани. Една част от информация е нова и за учените, които работят с този вид. За тези три години Вая успя да ни изпрати близо 64 000 точки, измина общо 55 945 км. и посети 14 държави – България, Румъния, Украйна, Гърция, Турция, Сирия, Ливан, Израел, Йордания, Ирак, Саудитска Арабия, Египет, Судан и Южен Судан. Първата зима Вая се отказа да мигрира до Африка и прекара зимните месеци в Израел. Там неколкократно беше наблюдавана от местни орнитолози. Радващо е, че успя да избегне клопката на птичия грип, който върлуваше в тази страна тогава. В средата на април 2022 г. птицата започна своята миграция на север, като след няколкодневен престой в Сирия, Централна и Северозападна Турция, делтата на река Марица в Гърция, в началото на месец май Вая достигна язовир Мандра до гр. Бургас. Пролетта и лятото пеликанът прекара в района на любимата си делта на река Дунав в Румъния, като от време на време посещаваше и езерото Сребърна, Кълърашкото езеро и пясъчните коси по реката. В началото на септември Вая достигна Бургаските езера, откъдето се отправи на юг, премина над Суецкия канал, последва поречието на река Нил и достигна до Южен Судан, където прекара зимата.
През април 2023 г. птицата стартира своята миграция на север и след няколко седмичен престой в Египет, Израел и Турция, на 7 юни Вая се завърна в България, като тогава беше наблюдавана да нощува по дигите в Атанасовското езеро. След няколко дневна почивка нашият пътешественик продължи на север и се озова в Сребърна. Лятото Вая прекара в езерото Кълъраш в Румъния, както и в различни влажни зони в делтата на река Дунав и в блатата на остров Малый Татару, намиращ се в близост до град Измаил в Украйна. Като по часовник в средата на септември птицата достигна Бургаските езера и след няколкодневен престой се отправи на юг. Изключително интересно беше, че след като достигна Сирия, Вая продължи да лети на изток и достигна до Кербала, където прекара десетина дни в езерата, разположени западно от града. От Ирак, птицата прелетя през Сирийската пустиня, където нощува 2 дни, достигна Саудитска Арабия и от там през залива Акаба прекоси Синайския и достигна Египет, откъдето продължи по обичайния си маршрут до Южен Судан. По този начин Вая заобиколи Израел и предостави данни за не толкова известен на учените миграционен маршрут на розовите пеликани.
В края на март 2024 г. Вая стартира със своята миграция на север и в средата на април достигна Бургаските езера. Оттам пеликанът се отправи към традиционните си летни резиденции – езеро Сребърна, Кълърашкото езеро и делтата на река Дунав. На 17 септември Вая стартира своята поредна миграция на юг като от делтата на Дунав само за четири дни достигна езерото Ебер в Турция. Пожелаваме й успешно и безпроблемно да прелети до зимните си квартири, като следващата пролет нашият екип ще я очаква отново в района на Бургаските езера.
Поставянето на предаватели на розов пеликан се извършва за първи път в България и е голям напредък в изследването на този вид. Чрез данните от пръстените и сателитната телеметрия учените могат да проследят движенията на птиците и да локализират местата, където пеликаните се хранят, нощуват, почиват, мигрират, зимуват и гнездят. Отделно се получават ценни данни за скоростта, височината и начина на полет и това в реално време. Благодарение на предавателите ще разберем повече за екологията, придвижванията и заплахите за вида, което ще ни помогне да планираме и предприемем бъдещи природозащитни мерки за неговото опазване. Най-дългото разстояние, което птицата измина за един ден е 361 км., а най-високият полет е регистриран на 2297 м. надм. в.
Дейностите по опазване на къдроглавия и розовия пеликан се осъществяват в рамките на проект „Животът на пеликана“ (LIFE18/NAT/NL/000716), финансиран по програма Life на ЕС и с помощта на Whitlеy Fund for Nature.