© Димитър Градинаров
Доброволческа природозащитна бригада, организирана от Българско дружество за защита на птиците (БДЗП) в района на град Бургас, обедини близо 60 доброволци от 24 август до 1 септември в грижата им за природата и птиците.
Акцентът на бригадата бяха Бургаските езера, като за тези няколко дни участниците осъществиха редица природозащитни дейности. С тяхна помощ бе изградена нова наколна дървена платформа за къдроглави пеликани с обща площ 32 кв. м., а двете плаващи платформи, намиращи се в окислителните езера на Лукойл Нефтохим, бяха ремонтирани. Платформите са изградени от БДЗП през 2021 г. и се превърнаха в едно от най-важните места за почивка и нощувка на къдроглави пеликани в България. Очаква се, че в близкото бъдеще пеликаните ще успеят да загнездят там. Участниците успяха да окосят и достатъчно количество тръстика и да я оформят на снопи – с тях ще бъдат покрити новата платформа и двете плаващи платформи в окислителните езера на Лукойл Нефтохим. По този начин те ще бъдат максимално атрактивни за пеликаните.
Доброволците извършиха поддържащи ремонтни дейности и на двата насипни острова в Атанасовско езеро. Островите са създадени в рамките на природозащитните бригади и са едно от най-важните места за почивка и нощувка на къдроглави пеликани в България. Те приютяват до 150 индивида на вечер. През гнездовия период островите поддържат и големи числености гнездящи рибарки и саблеклюни.
Всички участници преминаха през два вида обучения за разпознаване на птици – наблюдение на миграцията на реещи се птици от стационарна точка, намираща се близо до село Зидарово, и наблюдение на водолюбивите птици. От точката за наблюдение на птици бяха преброени над 50 000 бели щъркела, както и много други реещи се видове. Доброволците участваха и в мониторинг на Бургаските езера и Поморийското езеро, където успяха да наблюдават редица редки и интересни видове птици.
Участниците в бригадата имаха възможност да се включат и в редовния мониторинг на опасната електроразпределителна мрежа в района на Бургас. На база на тази дейност се избират приоритетни за обезопасяване опасни участъци от електроразпределителна мрежа, където загиват много птици. По време на лагера бяха направени обходи на опасни линии и бяха установени над 100 жертви.
БДЗП сърдечно благодари на всички участници, доброволци, експерти и приятели за тяхната помощ, за посветеността, дисциплината и духа на сътрудничество и подкрепа, който създадоха и поддържаха през целия период на бригадата! Вашето участие ни вдъхновява да продължаваме и вече да мечтаем за следващия август, когато ще се срещнем отново!
Дейностите по опазване на къдроглавия пеликан се осъществяват в рамките на проект „Животът на пеликана“ (LIFE18/NAT/NL/000716), финансиран по програма Life на ЕС и с помощта на Whitlеy Fund for Nature.