Преди броени дни шест млади египетски лешояда бяха настанени от екип на Българското дружество за защита на птиците (БДЗП) в адаптационната волиера в Източните Родопи, която наричаме „Училище за лешояди“. Птиците преминаха през обстоен преглед от ветеринарните лекари на Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани, като бяха обезпаразитени и маркирани с орнитологични пръстени за бъдещо разпознаване.
Всички шест млади лешояда са в добро здраве и вече се намират в Източните Родопи.
Две от птиците са дарени от Зоопарк Прага и ще станат част от усилията за възстановяване на популацията на вида в България. Те са сестри, излюпени от една от най-опитните размножаващи се двойки в зоопарка. Останалите четири са спасени малки от дивата природа, излюпени по-късно през миналата година, поради което шансовете за успешна първа миграция са по-ниски. Едно от тях е открито от екипа на БДЗП след подаден сигнал от граждани в района на Мадарския конник през есента. Поради тези причини бяха доотгледани в Спасителния център на Зелени Балкани.
Младите птици ще прекарат около два месеца и половина в адаптационната волиера под непрекъснатото наблюдение и грижи на експертите от БДЗП. През този период ще имат възможност да наблюдават поведението на дивите египетски лешояди, които посещават площадката за подхранване, да привикнат към климатичните особености на района, да свикнат да използват различни видове храна и да нощуват на дървета.
За да се избегне свикване с хора, храната и водата ще се подават чрез специални отвори, без пряк контакт.
В България в момента гнездят едва 35 двойки от световнозастрашения вид. Програмата за реинтродукция на египетския лешояд стартира през 2018 г., а до момента пет от освободените птици вече са сформирали двойки в дивата природа и са отгледали успешно три малки.
Програмата се изпълнява от Българското дружество за защита на птиците, Зелени Балкани и Европейската програма за защитени видове на Европейската асоциация на зоопарковете и аквариумите (EAZA) координиарана от Антонин Вайдл от Зоопарк Прага. Дейностите се извършват в рамките на проект „Зеленият пояс на Югоизточна България“, финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP), която се управлява от Природозащитната инициативата на Кеймбридж – сътрудничество между Университета на Кеймбридж и водещи международни организации, фокусирани в опазване на биоразнообразието. Университетът и Програмата за застрашени ландшафти се подкрепят от Аркадиа (Arcadia) – благотворителен фонд на Питър Болдуин и Лизбет Раузинг.