Българско дружество за защита на птиците
  SmartBirds
  Магазин
  Определител

Шестте млади египетски лешояда от випуск 2024 на „Училището за лешояди“ в Източни Родопи успешно завършиха и бяха освободени в дивата природа през първата половина на юни.
Това са Ника отгледана в зоопарк Прага (Чехия), Силва и Адела отгледани в зоопарк Острава (Чехия), Калоян, Вели и Електра, които бяха спасени от три различни гнезда в Източни Родопи през 2023 г. и доотгледани в Спасителния център за диви животни на Зелени Балкани (СЦДЖ).

Лешоядчето Вели бе кръстено от учениците от 6а клас при СУ „Васил Левски“ гр. Крумовград и своя учител Веселин Тосков.

Лешоядът Електра бе осиновен от „Електроразпределителни мрежи Запад“ ЕАД, които предоставиха средства за закупуване на GPS предавателя за проследяване на птицата.

Младите птици от световно застрашения вид прекараха повече от два месеца в специално изградена волиера в сърцето на дивата популация, за да се адаптират към местните условия. През този период те имаха възможност да наблюдават дивите египетски лешояди, които посещават площадката за подхранване в близост, да придобият умения за разпознаване на различни видове храна, умения да нощуват на дървета и ежедневни тренировки по летене в просторната волиера. Преди да бъдат освободени младите лешояди бяха маркирани с GPS предаватели от екипа на БДЗП, а здравословното им състояние бе щателно прегледано от ветеринарите от СЦДЖ.

През първите няколко дни след освобождаването екипът на БДЗП бе неотлъчно до младите ни герои. Това е най-критичният период от адаптацията, защото птиците все още нямат опит и трудно се справят с предизвикателствата в дивата природа. Една от най-големите заплахи е да не останат да нощуват на земята през нощта, където могат да бъдат нападнати от хищници като лисици и чакали. Затова екипът ни ги следеше отблизо и се намесваше когато това бе необходимо. Благодарение на умението и навика на нощуват на дърво придобит във волиерата много скоро всички освободени птици започнаха да го правят и в природата, което им осигурява безопасност през нощта.

Две седмици след като полетяха свободни в небето на Източни Родопи младите египетски лешояди се чувстват добре в новия си дом и с интерес изследват района. Пет от тях вече се хранят на площадката за подхранване, но намират и естествена храна наоколо. Калоян се оказа най-авантюритичната натура и предприе дълго скитане на север само седмица след освобождаването, при което достигна Букурещ, но реши да се върне обратно в България. В момента тя е в района на Шумен и се надяваме, че скоро ще се завърне отново в Източни Родопи.

Програмата за рестокинг на египетския лешояд у нас стартира през 2018 г. и до момента общо 5 от освободените в дивата природа египетски лешояди са сформирали двойки в дивата природа. Програмата се изпълнява от Българско дружество за защита на птиците, Зелени Балкани и Европейската програма за защитени видове на Европейската Асоциация на зоопарковете и аквариумите (ЕАЗА), която се координира от Антонин Вайдл от Зоопарк Прага.

Дейностите се извършват в рамките на проект „Зеленият пояс на Югоизточна България“ финансиран от Програмата за застрашени ландшафти (ELSP), която се управлява от Природозащитната инициативата на Кеймбридж – сътрудничество между Университета на Кеймбридж и водещи международни организации, фокусирани в опазване на биоразнообразието. Университетът и Програмата за застрашени ландшафти се подкрепят от Аркадиа (Arcadia) – благотворителен фонд на Питър Болдуин и Лизбет Раузинг.