Белоока потапница
Описание:
Дължина на тялото: 38 – 42 см. Размах на крилата: 60 – 67 см
Тъмнокафява патица с ярко откроено бяло подопашие, особено при възрастните. Гърбът е по-тъмен от страните на тялото. В полет се виждат ясно белият корем и белите махови пера с контрастираща тъмна ивица по ръба на крилото. Мъжкият е с бял ирис на окото, който се вижда добре на фона на тъмната глава. Женските и младите са с тъмен ирис.
Храна и местообитания:
Храни се с водни насекоми, техните ларви, охлюви и други безгръбначни животни. Обитава блата и езера с обширни тръстикови масиви и богата подводна растителност.
Гнездене:
Гнезди на земята, недалеч от водата или сред тръстиката. Снася 8 – 15 яйца, има едно поколение годишно през периода април-юли.
Разпространение в България:
У нас се среща предимно по поречието на р. Дунав, Дунавската равнина, Черноморското крайбрежие, Тракийската низина и Софийското поле.
Миграция и зимуване:
Зимува в средиземноморските страни и в Африка, южно от Сахара. Пролетната миграция е през март-април, а есенната – през септември-октомври.
Заплахи:
Пресушаване на влажните зони, замърсяване на водите, бракониерски отстрел, безпокойство през периода на размножаване.
Природозащитен статус в България:
Уязвим.
Сходни видове:
Черна качулата потапница (женска).
Открийте птиците на България със SmartBirds – мобилно приложение с определител на гнездящите видове и електронен дневник за наблюдения.
Снимки: ©Николай Петков (www.naturephotos.eu).