Гарван
Описание:
Дължина на тялото: 54 – 67 см. Размах на крилата: 115 – 150 см
Най-едрата вранова птица. Оперението е изцяло черно, с метален блясък. Клюнът е масивен, опашката е дълга с клиновидна форма. Има характерно обаждане. Често лети по двойки. Характерна е дългата клиновидна опашка. Може да се сбърка с младите посевни врани, но е значително по-едър и с по-голям масивен клюн.
Храна и местообитания:
Всеяден. Активно лови дребни гризачи и птици, насекоми и мекотели, яде и семена на различни растения. Често се храни с мърша на площадките за подхранване на лешояди, убити от автомобили животни и по сметищата. Обитава скалисти ждрела, равнинни и планински райони с обширни открити пространства, избягва гъсти гори.
Гнездене:
Гнездото е в скална ниша, на дърво или стълбове от електропреносната мрежа. Снася 4 – 6 яйца, има едно поколение годишно през периода февруари-май.
Разпространение в България:
Среща се във всички планински и полупланински райони. В равнините има петнисто разпространение, отсъства в обширните земеделски райони на Дунавската равнина, Добруджа, Тракийската и Бургаската низина.
Миграция и зимуване:
Постоянен вид.
Заплахи:
Залагането на отрови за наземни хищници, незаконен отстрел, смърт от токови удари при кацане по необезопасени стълбове на електроразпределителната мрежа, интензификация на земеделието, разораване на пасищата.
Природозащитен статус в България:
Почти застрашен.
Сходни видове:
Посевна врана.
Открийте птиците на България със SmartBirds – мобилно приложение с определител на гнездящите видове и електронен дневник за наблюдения.
Снимки: ©Светослав Спасов (www.natureimages.eu), ©Борис Белчев (www.alcedowildlife.com).