Зеленоглава патица
Описание:
Дължина на тялото: 50 – 60 см. Размах на крилата: 81 – 95 см
Най-разпространената патица. Мъжките са с металиковозелена глава, бял пръстен на шията и кафяви гърди. Останалата част на тялото е светлосива. Женските са с кафяво оперение с тъмни петна. И при двата пола крилното огледало е синьо, ясно видимо при излитане и в полет.
Храна и местообитания:
Храни се с водни безгръбначни, семена, корени, зелени части на растенията. Обитава най-разнообразни по тип и размер водоеми, включително в градски паркове и градини (напр. Южния парк в София).
Гнездене:
Гнездото е на земята. Размножителният период започва още през зимата, когато се формират двойките и брачните игри. Снася 9 – 13 яйца, има едно поколение годишно през периода януари-август.
Разпространение в България:
Широко разпространена в цялата страна, но без високите части на планините. По-често срещана около големите влажни зони покрай реките Дунав, Тунджа, Марица и Черноморското крайбрежие.
Миграция и зимуване:
Не мигрира на дълги разстояния. Придвижванията зависят от метеорологичните условия и наличието на незамръзнали водоеми.
Заплахи:
Пресушаване на влажните зони, безпокойство през периода на размножаване. Въпреки че е ловен обект, прекомерният лов, особено в началото на размножителния сезон, може да нанесе вреди на отделни гнездови групи.
Природозащитен статус в България:
Не е застрашен.
Сходни видове:
Сива патица, клопач, шилоопашата патица.
Любопитни факти!
Зеленоглавата патица е прародител на домашната патица.
Открийте птиците на България със SmartBirds – мобилно приложение с определител на гнездящите видове и електронен дневник за наблюдения.
Снимки: ©Светослав Спасов (www.natureimages.eu), ©Борис Белчев (www.alcedowildlife.com).