Къдроглав пеликан
Описание:
Дължина на тялото: 160 – 180 см. Размах на крилата: 270 – 320 см
Една от най-едрите летящи птици. Оперението при възрастните е сиво-бяло, перата на главата са къдрави, клюнът е голям с яркочервена „торба“ през размножителния период. Ирисът на очите е светлосив. Краката са сиви.
Храна и местообитания:
Храни се с риба. Обитава блата, езера, рибарници, язовири, полусолени водоеми.
Гнездене:
Гнезди върху плаващи тръстикови острови, отъпкани зони сред тръстикови масиви, изкуствени платформи, построени за целта. Снася 1 – 5 яйца, има едно поколение годишно. Размножителният период започва в началото на февруари.
Разпространение в България:
У нас гнезди единствено в резервата Сребърна, но се среща и в други влажни зони по Дунавското и Черноморското крайбрежие, Остров Белене, Бургаските езера, язовир „Овчарица“ и др.
Миграция и зимуване:
Мигрира на къси разстояния. Зимува в района на Средиземноморието (Гърция, Турция), но и в България, около Бургас и в незамръзващите водоеми на Тракийската низина.
Заплахи:
Пресушаване и деградация на влажните зони, унищожаване на яйцата и малките от диви свине и наземни хищници, безпокойство през периода на размножаване, сблъсъци с надземни електропреносни линии, омазняване с нефтопродукти, отстрел.
Природозащитен статус в България:
Критично застрашен.
Сходни видове:
Розов пеликан.
Открийте птиците на България със SmartBirds – мобилно приложение с определител на гнездящите видове и електронен дневник за наблюдения.
Снимки: ©Светослав Спасов (www.natureimages.eu).