Малък корморан
Описание:
Дължина на тялото: 45 – 55 см. Размах на крилата: 75 – 90 см
Значително по-дребен от големия корморан. Опашката е относително дълга, клюнът и шията са къси. Оперението е тъмнокафяво до черно с метален блясък. През размножителния период има бели напетнявания по главата и горната част на тялото, които липсват през останалите сезони.
Храна и местообитания:
Храни се с риба. Обитава плитки сладководни водоеми с богата растителност.
Гнездене:
Гнезди колониално по ниски дървета, храсти и в тръстикови масиви. Образува смесени колонии с малка бяла чапла, нощна чапла, ибис, лопатарка и други. Снася 4 – 6 яйца, има едно поколение годишно през периода май-юли.
Разпространение в България:
Колониите са основно по поречието на р. Дунав, около Бургас и в Тракийската низина. Най-многобройното гнездово находище на вида в България е в езерото Сребърна.
Миграция и зимуване:
Не извършва далечни миграции. През зимата се струпва на големи ята по поречията на незамръзващите реки и по-плитки водоеми. Поречието на р. Марица и бургаските влажни зони концентрират голям брой зимуващи индивиди.
Заплахи:
Пресушаване на водоемите, изсичане на крайречните дървета и храсти, безпокойство по време на гнезденето, отстрел в рибовъдни стопанства, оплитане в рибарски мрежи, замърсяване на водите.
Природозащитен статус в България:
Застрашен.
Сходни видове:
Голям корморан, среден корморан.
Любопитни факти!
До р. Марица в гр. Пловдив се намира една от най-многобройните зимни нощувки на малкия корморан – до 6000 индивида.
Открийте птиците на България със SmartBirds – мобилно приложение с определител на гнездящите видове и електронен дневник за наблюдения.
Снимки: ©Светослав Спасов (www.natureimages.eu).