Морски орел
Описание:
Дължина на тялото: 76 – 92 см. Размах на крилата: 190 – 240 см
Една от най-едрите дневни грабливи птици. В полет правят впечатление широките и дълги крила, късата опашка и дългият врат. Възрастните са с кафяво оперение, светла (жълта) глава и бяла опашка. Младите са тъмнокафяви.
Храна и местообитания:
Храни се основно с риба и водолюбиви птици, но през зимата се храни и с трупове на умрели бозайници. Обитава реки, езера, блата, язовири със стари тополови или дъбови гори по бреговете.
Гнездене:
Гнездото е голямо, разположено високо в короната на дърво. Снася 1 – 3 яйца, има едно поколение годишно през периода март-юли.
Разпространение в България:
У нас се среща предимно по поречието на р. Дунав и Черноморското крайбрежие. Единични гнездови находища има и по поречието на реките Тунджа и Арда.
Миграция и зимуване:
Постоянен вид. През зимата у нас зимуват млади индивиди от Северна Европа.
Заплахи:
Пресушаване и деградация на влажните зони, изсичане на крайречните гори, незаконно залагане на отровни примамки срещу хищни бозайници, бракониерски отстрел, безпокойство през периода на размножаване.
Природозащитен статус в България:
Уязвим.
Сходни видове:
Скален орел, царски орел.
Открийте птиците на България със SmartBirds – мобилно приложение с определител на гнездящите видове и електронен дневник за наблюдения.
Снимки: ©Младен Василев (www.mladvaswildlife.com), ©Николай Петков (www.naturephotos.eu).