Полска яребица
Описание:
Дължина на тялото: 28 – 32 см. Размах на крилата: 45 – 48 см
Оперението е сиво-кафяво. Челото, бузите и гърлото са канелено-кафяви. Коремът е с голямо тъмнокафяво петно при мъжките и по-малко или почти липсващо при женските. Среща се предимно в земеделски земи, често на ята, особено през зимата.
Храна и местообитания:
Възрастните се хранят със семена, листа, издънки, младите – с насекоми. Обитава открити терени – пасища, ливади и земеделска земя с отделни храсти и дървета.
Гнездене:
Гнезди на земята, гнездото е добре прикрито сред тревата. Снася 10 – 20 яйца, има едно поколение годишно през периода април-юни.
Разпространение в България:
Среща се в равнините и открити пространства в полупланински и планински райони на цялата страна. Отсъства в обширни гористи райони.
Миграция и зимуване:
Постоянен вид. През зимата се събира на ята.
Заплахи:
Интензификацията (химизацията) на земеделието води до намаляване на насекомите, важни за изхранването на малките, и до липса на достатъчно диви растения със семена, важни за изхранването на възрастните през зимата. Освен земеделските практики прекомерният лов, хищничеството от скитащи кучета и котки са причина за намаляване на вида в цялата страна.
Природозащитен статус в България:
Не е застрашен.
Сходни видове:
Планински кеклик, тракийски кеклик, фазан.
Открийте птиците на България със SmartBirds – мобилно приложение с определител на гнездящите видове и електронен дневник за наблюдения.
Снимки: ©Борис Белчев (www.alcedowildlife.com).