Речна рибарка
Описание:
Дължина на тялото: 34 – 37 см. Размах на крилата: 70 – 80 см
Гърбът и крилата отгоре са светлосиви. Кръстът, опашката, коремът, шията и бузите са бели. Темето и вратът – черни, а клюнът – червен. В полет отдолу се виждат „прозорци“ на крилата, през които прозира светлината. Върхът на крилата е черен. Опашката е силно вклинена, тип лястовича.
Храна и местообитания:
Храни се с насекоми, безгръбначни и риба. Често ловува, като „увисва“ във въздуха и се гмурка във водата с пикиране, или в полет улавя насекоми и рибки от водната повърхност. Обитава езера, блата, езера, лагуни.
Гнездене:
Гнезди колониално на земята. Снася 2 – 4 яйца, има едно поколение годишно през периода май-юни.
Разпространение в България:
Има изолирани гнездови находища по Черноморското крайбрежие (основно около Бургас), поречието на реките Дунав, Марица, Арда, Струма и Огоста. У нас е многочислена в резерват „Атанасовско езеро“, защитените местности „Поморийско езеро“ и „Пода“, където гнезди върху изкуствени острови, построени специално за целта.
Миграция и зимуване:
Зимува в Африка. Пролетната миграция е през април, а есенната – през октомври.
Заплахи:
Пресушаване на влажните зони, замърсяване на водите, безпокойство през периода на размножаване, урбанизиране на местата за гнездене.
Природозащитен статус в България:
Застрашен.
Сходни видове:
Гривеста рибарка, каспийска рибарка.
Открийте птиците на България със SmartBirds – мобилно приложение с определител на гнездящите видове и електронен дневник за наблюдения.
Снимки: ©Светослав Спасов (www.natureimages.eu).