Ние броим врабчетата е кампания, която се провежда всяка пролет.
Поводът, по който се проведе за първи път през 2017 г., бе известният и обезпокоителен факт, че врабчетата намаляват. По данни за последните 15-20 години врабчетата са с 30% по-малко. Позоваваме се на данни от доброволци, взели участие в едно от големите ни събития – Мониторинг на обикновените видове птици.
Живеем заедно
Птиците са индикатор за случващото се в природата, а врабчетата, като градски птици, са показател за това, което се случва със средата, в която и ние живеем. Презастрояване, водещо до липса на достатъчно зелени площи, замърсяване на въздуха – това са само част от причините, поради които числеността на врабчетата в градовете намалява.
Ние броим врабчетата
Мисията на кампанията „Ние броим врабчетата“ е да оцени състоянието на трите най-често срещани вида врабчета – домашно, полско и испанско врабче.
Ние броим врабчетата е кампания, разчитаща изцяло на доброволци, които искат да броят врабчета в точно определен ден в годината и след това да споделят резултатите с нас на vrabcheta.bg
Броенето на врабчетата ни помага да установим численостите на „градските разбойници“, местата за живот, които предпочитат, и кой вид врабче преобладава у нас. Провеждаме кампанията ежегодно, така че да установим каква е трайната тенденция в популациите им и какви са причините за тези тенденции.
Как да се включите в “Ние броим врабчетата“?
Лесно. Отидете на сайта vrabcheta.bg и натиснете бутона „Включи се“. Необходимо е да си направите регистрация – става много бързо. От картата избирате локацията, на която ще броите. Това може да е всяко място, което е удобно да посетите в почивния ден, посветен на броенето на врабчетата.
Как да броя врабчета?
Стъпките, които трябва да следвате, и това, което трябва да знаете, е:
- Припомнете си как изглеждат и по какво се различават трите най-често срещани вида врабчета в България.
- В деня на броенето, който е различен всяка година, но е една от съботите на май, отидете на избраното от вас място и останете само 10 минути.
- Бъдете на мястото между 9:00 и 12:00 ч. В този времеви интервал е отворена формата за подаване на резултатите от преброяването на vrabcheta.bg.
- Само за 10 минути пребройте врабчетата, които виждате или отбележете, ако не виждате врабчета – това също е много важно.
- Влезте в профила си през „Вход“ на vrabcheta.bg и запишете броя на наблюдаваните врабчета под снимката на всеки от трите вида – домашно, полско или испанско.
- Може по желание да отбележите и особеностите на мястото на броене (парк с дървета, междублоково пространство, булевард, улица и др.).
- Може да преброите повече от едно място, но разстоянието между отделните места трябва да е повече от 300 метра и да е в интервала от 9:00 до 12:00 ч.
Какво знаем досега?
- Най-много от регистрираните врабчета са домашни.
- Всяка година се увеличава броят на местата за броене, в които не са установени врабчета.
- София запазва челно място като града, в който има най-висок брой места без отчетени в тях врабчета.
- Най-предпочитани локации от хората, които броят врабчета са: къща с двор и парк с дървета и храсти, следвани от тиха улица и междублоково пространство.