Малък орел
Описание:
Дължина на тялото: 42 – 51 см. Размах на крилата: 110 – 135 см
Има светла и тъмна фаза на оперението. При светлата фаза оперението отдолу е бяло с тъмни махови пера, а при тъмната фаза то е изцяло кафяво. И при двете фази оперението отгоре е кафеникаво с просветляване в задната част на покривните пера. Характерно е разсветляването на най-вътрешните три първостепенни махови пера, образуващи по-светъл „прозорец“ на границата с второстепенните.
Храна и местообитания:
Храни се основно с дребни бозайници и птици. Обитава широколистни гори в близост до пасища, ливади и обработваеми земи.
Гнездене:
Гнездото е на дърво. Снася 2 яйца, има едно поколение годишно през периода април-август.
Разпространение в България:
У нас се среща в по-често в Източните Родопи, Сакар, Дервентските възвишения, Западна Странджа, Източна Стара планина и Добруджа. Отделни находища има в Тракийската низина, Средна гора, Струмската долина и др.
Миграция и зимуване:
Зимува в Африка. Пролетната миграция е през март-април, а есенната – през септември-октомври.
Заплахи:
Интензификация на земеделието, разораване на пасищата, незаконно залагане на отровни примамки срещу хищни бозайници, прекомерна употреба на пестициди в земеделието, смърт от токов удар по необезопасени стълбове от електроразпределителната мрежа, бракониерски отстрел, безпокойство през периода на размножаване.
Природозащитен статус в България:
Уязвим.
Сходни видове:
Черна каня, тръстиков блатар, обикновен мишелов.
Открийте птиците на България със SmartBirds – мобилно приложение с определител на гнездящите видове и електронен дневник за наблюдения.
Снимки: ©Николай Петков (www.naturephotos.eu).