Naturа 2000
Naturа 2000
Какво е Натура 2000?
Натура 2000 е мрежа от защитени зони в Европа, създадени в съответствие с Директивата за природните местообитания от 1992 г.
Целта на Натура 2000 е да гарантира запазването на най-ценните и застрашени от изчезване природни местообитания и естествено срещащи се видове животни и растения.
Натура 2000 включва:
Защитени зони за птиците
Защитени зони за птиците в България
У нас се прилагат за 110 вида, включени в Приложение 2 на Закона за биологичното разнообразие (ЗБР). Към тях се отнасят и 76 незастрашени мигриращи вида птици, описани в специална инструкция, одобрена от Националния съвет по биологично разнообразие.
У нас са обявени 120 защитени зони за птици.
Защитени зони за местообитанията
Територии, в които се прилагат действия за опазване и възстановяване на благоприятния природозащитен статус на срещащите се в тях природни местообитания и/или на видове растения и животни, различни от птиците. Зоните се обявяват за застрашените на територията на ЕС местообитания, описани в Приложение 1 на Директивата. Допълнително внимание се обръща на приоритетни местообитания, като крайбрежни лагуни, заливни гори и др., които са определени като строго защитени. Защитени зони се обявяват и за видове растения и животни, различни от птиците, които са застрашени, потенциално застрашени, редки или ендемични (срещащи се само на определено място). Описани са в Приложение II на Директивата. На приоритетните видове се отделя допълнително внимание.
Защитени зони за местообитанията в България
Описани са 88 типа местообитания, 26 от които приоритетни в Приложение 1 на ЗБР.
Съответно в Приложение 2 на ЗБР са включени 25 вида бозайници, 10 вида земноводни и влечуги, 25 вида риби, 36 вида безгръбначни животни и 20 вида растения. У нас са обявени 234 защитени зони за местообитанията.
Защитени зони за птиците и местообитанията заедно:
Защитените зони за птиците и местообитанията поотделно:
Защо е необходима Натура 2000?
Натура 2000 има за цел да осигури дългосрочно съществуване на защитените местообитания и видове. Натура 2000 трябва да гарантира, че разпространението, числеността (или площта) и състоянието им няма да се влошат оттук насетне.
За местообитания и видове, за които се знае, че са в много лошо състояние – тези показатели трябва да се подобрят.
Как се постига опазването чрез Натура 2000?
По два начина:
чрез активно управление – целенасочени поддържащи и/или възстановителни дейности в защитените зони, които са пряко свързани с опазване на видовете и местообитанията;
Има ли ограничения в защитените зони?
Специфични са за всяка една зона. Ограниченията биха могли да се обобщят така:
Натура 2000 и хората
Екологичната мрежа е насочена към съхраняване на традиционните взаимоотношения между човека и природата. Дейности, които не увреждат застрашените местообитания и видове не са ограничени в защитените зони, дори може да са финансово стимулирани, например:
Натура 2000 цели подпомагане на устойчивия туризъм – селски, познавателен, културен и т.н.
Натура 2000 и мрежата от защитени територии. Да или не?
Натура 2000 не е система само от резервати, в които е изключена всякаква човешка дейност. Въпреки, че мрежата включва и природни резервати и други типове защитени територии, по-голямата част от земите в защитените зони са частна собственост и чрез включването им в мрежата се гарантира устойчивото им екологично, икономическо и социално управление.
В България в Натура 2000 са включени много защитени територии. Те запазват режимите си, постановени със закон и заповед за обявяване. С приоритет са включени също територии, определени като международно значими по силата на общоприети критерии – Орнитологично важни места, ботанически важни места, Корине места, биосферни резервати и Рамсарски обекти.
Как се избират защитените зони от Натура 2000?
Изборът се базира изцяло на научни критерии, като например численост (брой двойки или индивиди) и плътност (брой двойки на единица площ) на дадените видове, както и екологичното качество и площта на природните местообитания, намиращи се в тези зони. Страните членки на ЕС избират по собствена експертна преценка териториите за включване в Натура 2000. В България има приета Инструкция за определяне на защитени зони по Директивата за птиците, която включва стандартните критерии, прилагани на територията на ЕС. Двете Директиви са интегрирани в нашето законодателство чрез Закона за биологичното разнообразие.
Каква част от своята територия страните членки трябва да включат в Натура 2000?
Защитените зони по Директивата за местообитанията обхващат 30,3% от територията на страната. Двата вида защитени зони се припокриват в значителна степен, обхватът на мрежата Натура 2000 е 34,9% от територията на България. Натура 2000 включва и крайбрежна морска акватория с площ 2821,35 км² , също важна за опазване на застрашени видове и местообитания.
Кой управлява защитените зони от Натура 2000?
Всяка страна членка създава орган за управление на мрежата Натура 2000. Когато, обаче, става дума за морски райони, където управлението може да включва регулиране на риболова, по-подходящо е управление на ниво ЕС. За това Европейската комисия насърчава изработването на планове за управление.
У нас управлението е ангажимент на собственици и ползватели, чрез прилагането на разработени планове за управление. Управлението ще се координира и контролира от МОСВ. По закон плановете за управление не са задължителни за Натура 2000, но от гледна точка на правилното управление и гарантиране на устойчивостта и ползите, както и биологичното разнообразие, така и за хората е важно такива планове да се разработват и прилагат. У нас са разработени планове за управление само за 11 защитени зони за птици, но предстои мащабно разработване на такива планове за всички зони от Натура 2000.
Завършена ли е мрежата Натура 2000 у нас?
В голяма степен – да. Пред нас стои предизвикателството да се определят защитени зони за птиците в акваторията на Черно море. Въпреки, че за много защитени зони и днес имат морска акватория, са необходими допълнителни научни проучвания на морските птици, за да се установят най-важните за тях места в морето. Това може да доведе до разширяване на съществуващите защитени зони в морската им част или до определяне на нови територии.
Как се финансира Натура 2000?
Финансовото обезпечаване на опазването на Натура 2000 е отговорност на държавата и на собствениците и ползвателите на земи в Натура 2000. ЕС подпомага финансово опазването на Натура 2000, като предоставя финансова помощ чрез следните програми:
Още за Натура 2000…
Може да бъде намерено на интернет страницата на Европейската комисия
У нас на на интернет страницата на МОСВ
Подробна информация за защитените зони от Натура 2000 и други важни документи може да се намери в информационната система за Натура 2000
Информация за многообразието на природозащитни дейности в Натура 2000, финансирани по програма LIFE може да се намери в базата данни на програмата