bg

Полеви курс за разпознаване на птици 2017: Бургаски езера
06.09.2017

снимка: Светослав Митков

Ето че дойде края на курса за разпознаване на птици за 2017 г. С голяма носталгия за изминалите дни на обучение мога да кажа, че беше изключителна година с много любознателни участници. В курса се включиха близо 20 любители на птиците и част от тях вече участват в дейности за опазване на природата.

Последното обучение 30. VIII. - 03 .IX. 2017 г. бе в района на едно от най-богатите на птици места в България - района на гр. Бургас. За 4 дни видяхме и обсъдихме разпознаването на близо 120 вида. Презентации до малките часове на нощта държаха вниманието до последно, след което лагерния огън допълваше романтиката на лагера.

Ето и видовете по реда на тяхното наблюдение


31. VIII.

Атанасовско езеро
1.Късопръст ястреб (Accipiter brevipes).
2.Голям корморан (Phalacrocorax carbo).
3.Селска лястовица (Hirundo rustica).
4.Сива мухоловка  (Muscicapa striata).
5.Авлига (Oriolous oriolus).
6.Сврака (Pica pica).
7.Голямо белогушо коприварче (Sylvia communis).
8.Папуняк (Upupa epops).
9.Поен дрозд (Turdus philomelos).
10.Черношипа ветрушка (Falco tinnunculus).
11.Щиглец (Carduelis carduelis).
12.Речен орел / Орел рибар/ (Pandion haliaetus).
13.Обикновен осояд (Pernis apivorus).
14.Тръстиков блатар (Circus aeruginosus).
15.Черна каня (Milvus migrans).
16.Малък креслив орел (Aquila pomarina).
17.Бяла лопатарка (Platalea leucorodia).
18.Орел змияр (Circaetus gallicus).
19.Малка чайка (Hydrocoloeus minutus).
20.Чавка (Corvus monedula).
21.Обикновен скорец /Sturnus vulgaris/.
22.Къдроглав пеликан (Pelecanus crispus).
23.Малък орел (Aquila pennata).
24.Гривяк (Columba palumbus).
25.Обикновен пчелояд (Merops apiaster).
26.Кафявокрил огърличник (Glareola pratincola).
27.Домашна кукумявка (Athene noctua).
28.Градска лястовица (Delichon urbica).
29.Кос (Turdus merula).
30.Червенокръста лястовица (Cecropis daurica).
31.Брегова лястовица (Riparia riparia).
32.Обикновен мишелов (Buteo buteo).

Поморие
33.Речна чайка (Chroicocephalus ridibundus).
34.Малка черноглава чайка (Larus melaocephalus).
35.Малък корморан (Phalacrocorax pygmeus).
36.Качулата чучулига (Galerida cristata).
37.Малък горски водобегач (Tringa glareola).
38.Речен дъждосвирец / Charadrius dubius /.
39.Жълта стърчиопашка (Motacilla flava).
40.Гривеста рибарка (Sterna sandvicensis).
41.Речна рибарка (Strena hirundo).
42.Малка бяла чапла (Egretta garzetta).
43.Черна рибарка (Chlidonias niger).
44.Малък зеленоног водобегач (Tringa stagnatilis).
45.Голям зеленоног водобегач (Tringa nebularia).
46.Малък червеноног водобегач (Tringa totanus).
47.Лиска (Fulica atra).
48.Ням лебед (Cygnus olor).
49.Зеленоглава патица (Anas platyrhynchos).
50.Голям гмурец (Podiceps cristatus).
51.Червеногуша мухоловка (Ficedula parva).
52.Белочела рибарка /Малка рибарка / (Sternula albifrons).
53.Сива врана (Corvus cornix).
54.Черноопашат крайбрежен бекас (Limosa limosa).
55.Саблеклюн (Recurvirostra avosetta).
56.Кокилобегач (Himantopus himantopus).

01. IX.

Езеро Вая
57.Розов пеликан (Pelecanus onocrotalus).
58.Малък гмурец (Tachybaptus ruficollis).
59.Сива чапла (Ardea cinerea).
60.Гривеста чапла (Ardeola raloides).
61.Кафявоглава потапница /Aythya ferina/.
62.Жълтокрака чайка (Larus michahellis).
63.Червена чапла /Ръждива/ (Ardea purpurea).

Бургас
64.Въртошийка (Jynx torquilla).
65.Синявица (Coracias garrulus).
66.Блестящ ибис (Plegadis falcinellus).
67.Голяма бяла чапла (Casmerodius albus).
68.Зеленоножка (Gallinula chloropus).
69.Морски орел (Haliaeetus albicilla).
70.Сойка (Garrulus glandarius).
71.Бойник (Philomachus pugnax).
72.Белокрила рибарка (Chlidonias leucopterus).
73.Белобуза рибарка (Chlidonias hybrida).
74.Гургулица (Streptopelia turtur).
75.Бял щъркел / Ciconia ciconia /.
76.Черен щъркел (Ciconia nigra).
77.Лятно бърне (Anas querquedula).

Залив Ченгене скеле
78.Земеродно рибарче (Alcedo atthis).

Поморие

79.Обикновена калугерица (Vanellus vanellus).
80.Сив брегобегач (Calidris temminkii).
81.Сребриста булка (Pluvialis squatarola).
82.Малък брегобегач /Calidris minuta/.
83.Пясъчен дъждосвирец (Charadrius hiaticula).
84.Морски дъждосвирец (Charadrius alexandrines).
85.Средна бекасина (Gallinago gallinago).
86.Розово фламинго (Phoenicopterus roseus).

02. IX.

Бургаски солници
87.Малко белогушо коприварче (Sylvia curruca).
88.Късокрил кюкавец (Actitis hypoleucos).
89.Блатобегач (Limicola falcinellus).
90.Ливаден блатар (Circus pygargus).
91.Бял ангъч (Tadorna tadorna).
92.Сокол скитник (Falco peregrinus).
93.Стридояд (Haematopus ostralegus).
94.Тъмногръд брегобегач /Calidris alpina/.
95.Трипръст брегобегач (Calidris alba).
96.Белоопашат мишелов (Buteo rufinus).

Поморийски солници
97.Испанско врабче (Passer hispaniolensis).
98.Полско врабче (Passer montanus).
99.Червеногърба сврачка (Lanius collurio).
100.Брезов певец (Phylloscopus trochilus).
101.Мълък свирец (Numenius ).
102.Кривоклюн брегобегач (Calidris ferruginea).
103.Голям горски водобегач (Tringa ochropus).
104.Голям червеноног водобегач (Tringa erythropus).
105.Гугутка (Streptopelia decaocto).
106.Домашен гълъб (Columba livia forma domestica).
107.Остроопашат морелетник (Stercorarius parasiticus).

03. IX.

Бургаски солници
108.Дебелоклюна рибарка (Gelochelidon nilotica).
109.Зимно бърне (Anas crecca).
110.Шилоопашата патица (Anas aquta).
111.Черен бързолет (Apus apus).
112.Тънкоклюна / Дългоклюна чайка / (Chroicocephalus genei).
113.Сива патица (Anas strepera).
114.Фиш (Anas penelope).
115.Забулена сова (Tyto alba) – достатъчно близка среща.

Част от групата видяха или чуха
116.Голям синигер (Parus major).
117.Торбогнездест синигер (Remiz pendulinus).
118.Зелен кълвач (Picus viridis).

Снимки:

снимка: Светослав Митков
снимка: Светослав Митков
снимка: Светослав Митков
http://www.ebcc.info/
http://www.birdlife.org/
http://www.rspb.org.uk/
http://www.BG03.moew.government.bg

За контакти

София 1111, п. к. 50
ж.к. Яворов бл.71 вх.4 ап.1
тел.: (02) 97 99 500

е-мейл: monitoring@bspb.org

Facebook Намерете ни във Facebook