bg

Нови открития за черния бързолет
25.02.2013

Черен Бързолет, снимка: Борис Белчев http://www.alcedowildlife.com/

Резултатите от ново проучване показват, че черният бързолет може да се изкачва до височина от 2500 м при изгрев и залез. Това неочаквано поведение е открито от гео-еколога Д-р Адриян Доктер от Института по Биология и Екосистемни Динамики към университета в Амстердам, заедно с колеги от Холандския Кралски метеорологичен институт, Кралските военновъздушни сили на Холандия и университета в Лунд.

Резултатите от проучването са публикувани в Мартенското издание на научния журнал "Поведение на животните" (Animal Behaviour).

През лятото, бързолетите отбелязват присъствието си в градовете чрез силните звуци, които издават. Тези широкоразпространени градски видове се оказва, че имат необичайно поведение на придвижване. Независимо от краткия период за гнездене под стрехите на сградите, тези птици изкарват цялата година във въздуха: храненето, копулацията и дори спането става във въздуха. С помощта на иновативен радар, Д-р Доктер и неговите колеги са изучавали нощния полет на черния бързолет.

Доктер разказва: "Винаги сме предполагали, че черният бързолет набира височина късно вечер като част от времето за нощувка. Сега, след като наблюдавахме как птиците набират височина в началото и в края на нощта, това обяснение изглежда погрешно. Изкачванията във височина трябва да имат различна функция свързана с уникалните възможности, които предлага сумракът."

Сумракът е единственият период, който позволява успоредно засичане на определени характеристики на пейзажа като поляризацията, звездите и магнитните полета. Тази информация се ползва от много животни за навигация и ориентация. Черните бързолети също ползват сумрака, за да получават определена информация при набирането на височина. Една от вероятните причини, е че птиците проучват особености на атмосферата като например температура и вятър на различна надморска височина. Това дава възможност на птиците да предвидят бъдещи промени в метеорологичната обстановка, които може да отразят на насекомите. Правилната реакция при евентуални промени е ключова за бързолета, тъй като те са изцяло зависими от насекомите за своето хранене.

 

Ако искате да ни подпомогнете в оценяване състоянието на черния бързолет в България се запишете като участник в проучването на БДЗП за състоянието на широкоразпространените видове птици и средата, в която те живеят. Вижте повече тук, за това как може да участвате

Ако желаете да участвате в оценяване състоянието на черния бързолет и други широкоразпространени видове птици у нас, попълнете формата тук.

По материал на Scince Daily.

 

Подробен материал за черния бързолет, вижте в профила за вида тук.

http://www.ebcc.info/
http://www.birdlife.org/
http://pudoos.bg/
http://www.rspb.org.uk/
http://www.BG03.moew.government.bg

За контакти

София 1111, п. к. 50
ж.к. Яворов бл.71 вх.4 ап.1
тел.: (02) 97 99 500

е-мейл: monitoring@bspb.org

Facebook Намерете ни във Facebook